היתרונות של יוגה לילדים

יוגה לילדים יתרונות

יוגה (כלומר איחוד או עול) היא תרגול של גישה ושילוב של כל ההיבטים של הטבע האמיתי שלנו – הגוף, הנפש והרוח – בשאיפה להרמוניה פנימית, ככל שיוגה הופכת פופולרית יותר בבתי ספר באמצעות שיעורי חינוך גופני ותוכניות לאחר הלימודים, הפופולריות הזו באה עם מחלוקת.

למרות שמבוגרים רבים אוהבים את היתרונות של יוגה, חלק מההורים חשים שלתרגול עשוי להיות אסוציאציה דתית, וכמו תפילה, אסור לאפשר אותו במרחב ציבורי. הם טוענים שיוגה היא שלוחה של ההינדואיזם ושהיא מפיצה עקרונות דתיים ומדיטציה עם השימוש שלה בקריאות "אום" ו"נמסטה".

חלקם גם מאמינים שהאסנות, או התנוחות, כמו הצדעה לשמש, הן סוג של פולחן דתי הינדי. כדי להפיג מושג זה ולהימנע מכל מסר דתי או תרבותי, רוב מורי היוגה מתמקדים ביתרונות התרגילים ומשתמשים במונחים כלליים, במקום בשמות הסנסקריט, לתנוחות, ומשנים את שמם של חתול, גשר, שולחן, עץ, הפונה כלפי מטה. כלב, הר געש וכן הלאה.

ניתן לייחס את הפופולריות הגואה של היוגה ליתרונות המתיחות הבסיסיים שלה ולשיפור המודעות לגוף, עם המרכיב הנוסף של חיבור גוף-נפש.

למרות המחלוקת, יוגה מועילה לילדים במובנים רבים. מכיוון שילדים נתקלים באתגרים או קונפליקטים רגשיים, חברתיים ופיזיים, תרגול יוגה מסור ומכוון הכולל טכניקות נשימה, הנחיות התנהגותיות ותנוחות גופניות יכול להיות בעל ערך רב עבורם.

בנוסף תרגול יוגה יכולה להרחיק אותם משימוש בסיגריות, מוצרי אידוי כמו לדוגמא סיגריה אלקטרונית, ופוורייזרים ושאר שטויות שהם מצליחים להפיג איתם את השעמום.

היא גם מאמינה שיוגה היא משהו שילדים יכולים לתרגל בכל מקום ושהנשימה, הריכוז, התנוחות והדרך שבה ילדים לומדים לפעול או להגיב למצבים, יובילו לגילוי עצמי וסקרנות מתמדת. בנוסף, יוגה היא ניידת, ואין צורך במחצלת, ביגוד מיוחד או כרית מיוחדת.

יוגה בונה הערכה עצמית וכבוד עצמי. תרגול יוגה של ילד הוא הזדמנות נדירה לחוות משחק ומיקוד מבלי לדאוג לטעות.

יוגה היא אופציה לילדים שנרתעים מפעילות גופנית או פעילויות קבוצתיות מחשש לכישלון או להיבחר אחרון, והיא עוזרת לילדים ספורטאים להצטיין בפעילויות גופניות אחרות ובספורט. יוגה מציגה ערכי אבן יסוד כגון אי פגיעה, אמת, מתינות, ניקיון, הכרת תודה ומשמעת עצמית. ישנם חמישה תחומים מרכזיים שבהם ילדים נהנים מתרגול היוגה, וכל אחד מהם משפר את הרווחה הכללית שלהם.

משפר את הגמישות הפיזית

יוגה מקדמת כוח פיזי מכיוון שילדים לומדים להשתמש בכל השרירים שלהם בדרכים חדשות. בין אם התנוחה נעשית בעמידה, בישיבה או בשכיבה, כל אחד יכול לאתגר קבוצות שרירים שונות תוך שהוא עוזר לילד להיות מודע לגופו ולאופן שבו הוא פועל ביעילות.

מעדן שיווי משקל וקואורדינציה

איזון הוא מרכיב מרכזי ביוגה. תנוחות איזון נוצרו כדי לקדם את האיזון הנפשי והגופני, שכן בהירות ויציבות נפשית נובעים מהמאמץ לנסות את התנוחות. גם אם לילד יש קושי לעמוד על רגל אחת, היא לומדת איזון נפשי ופיזי אם היא יכולה להישאר רגועה כשהיא נופלת וכשהיא קמה לנסות שוב. כאשר ילדים ילמדו לשפר את האיזון הגופני שלהם, הם יתמלאו בתחושת הישג. הקואורדינציה גם קשורה קשר הדוק לאיזון ומקדם מיומנות כללית. כמה מורים ליוגה ומרפאים בעיסוק משתמשים ביוגה אצבע ובטכניקות מיוחדות אחרות כדי לעזור לילדים עם קואורדינציה מוטורית גסה ועדינה.

מפתח מיקוד וריכוז

פעולת תרגול התנוחות מעודדת ילדים לנקות את דעתם ולהתמקד במאמץ. כתוצאה ממיקוד יחיד זה להשיג תנוחה מסוימת או להישאר מאוזן, יוגה עוזרת לילדים להתמקד ולהתרכז בבית הספר ולקבל ציונים טובים יותר, מציינים מספר מחקרים.

מגביר הערכה עצמית וביטחון

יוגה עוזרת להחדיר ביטחון ולהביא למידה לילדים ברמה חווייתית, באחריותנו לפתח את תחושת הפליאה של ילדינו ולתת להם תחושת עצמי חזקה כדי שידעו לאן הם שייכים בעולם הזה ויוכלו לתרום להפיכת הקהילה שלהם למקום טוב יותר. . היוגה מלמדת אותם להתמיד, להיות סבלניים ולעבוד לקראת המטרות שלהם. מורה ליוגה יכול להציע רק הדרכה; הילד הוא שצריך לעבוד כדי להצליח.

לכן, כאשר ילד שולט בפוזה, זה נותן לו ביטחון והערכה עצמית. לעתים קרובות את היוגה של ילדים כ"הימצאות קדם", פעולה יזומה כדי להדוף חוסר יציבות או מחלה; היוגה מספקת גם כלים לתרגול חמלה, תשומת לב, נדיבות, מיקוד, כוח וגמישות.

מחזקת את חיבור גוף-נפש

יוגה עוזרת לילדים להשיג נפש איתנה בגוף בריא על ידי תרגול הגוף הפיזי והרגעת הרוח הנפשית. כהורים אנו רוצים שהילדים שלנו יתנהגו ויתנהגו בתשומת לב ובחמלה, שיהיו אמיצים, יכירו אהבה ואושר וימצאו שלווה פנימית מכיוון שהעולם המודרני זז מאוד מאוד מהר לילדים, לא עובר זמן רב עד שהם מרגישים כל מיני לחץ (אישי, הורי, חברתי) לעמוד בקצב של כל הסובבים אותם. היוגה מתפקדת כשסתום שחרור שמקל על לחץ וכאל בסיס לטפח ולפתח גוף, נפש ורוח גמישים ועשירים בתושייה.

יוגה מועילה לילדים בכל הגילאים, אך נמצא כי היא מועילה במיוחד לילדים עם צרכים מיוחדים. מחקרים הראו שיוגה מועילה לילדים עם אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. NPR דיווחה כי חוקרים סקרו מורים בבית ספר ציבורי בברונקס שהייתה להם תוכנית יוגה יומית וגילתה שהתוכנית הפחיתה את ההתנהגות האגרסיבית, הנסיגה החברתית וההיפראקטיביות של ילדים, בהשוואה לקבוצת ביקורת של ילדים עם אוטיזם שלא תרגלו יוגה.

יוגה הייתה יעילה מכיוון שנראה שהיא שיחקה את החוזקות של ילדים עם אוטיזם, תוך הפחתת מתח. Autism Key, אתר תמיכה באוטיזם, אומר שיוגה עוזרת להתמודד עם חרדה מוגברת של ילדים, קואורדינציה מוטורית לקויה וויסות עצמי חלש, משהו שאחרת קשה מאוד לעשותו.

הורים עשויים לשים לב כיצד יוגה מועילה לילדים שלהם, אבל השופטים הטובים ביותר הם הילדים עצמם. ילדים שתרגלו יוגה אומרים למורים ולהורים שהם מסוגלים להתרכז טוב יותר במהלך היום, להתמקד טוב יותר בפעילויות שלהם ולשים לב למשימות שלהם – כל ההמלצות הטובות ביותר.